Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Czy import z Chin nadal się opłaca?

Czy import z Chin nadal się opłaca?

Data dodania:
2022-09-19 14:16:11

Czy import towarów z Chin do Polski cały czas się opłaca? Czy produkty z Państwa Środka cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak jeszcze kilka lat temu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących importu z Chin, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Co warto wiedzieć o imporcie towarów z Chin?

By import towarów z Chin do Polski przebiegł prawidłowo, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań. Przede wszystkim niezbędne jest uiszczenie wymaganych prawem opłat, w tym podatków czy cła z Chin. Mimo tego sprowadzanie chińskich produktów do Polski cały czas się opłaca. Co jednak z transportem? Czy ten jest kosztowny? Warto zacząć od tego, że istnieją trzy sposoby na przetransportowanie towarów z Państwa Środka. Produkty z Chin do Polski można przesyłać statkiem, samolotem lub pociągiem. Która z tych opcji jest najlepsza? Najtańszy jest zdecydowanie transport statkiem, jednak płynie on do Polski zdecydowanie najdłużej. Jeśli więc zależy Ci na zoptymalizowaniu kosztów i czasu transportu, wybierz pociąg, który jest kompromisem pomiędzy pociągiem a samolotem. Samolot jest bardzo drogi, ale przylatuje do Polski w 4-7 dni, dlatego wybierany jest raczej tylko przy imporcie towarów z krótkim terminem ważności.

Jakość towarów produkowanych w Chinach

Towary wyprodukowane w Chinach są bardzo chętnie sprowadzane do Polski. Wciąż jednak funkcjonuje stereotyp dotyczący tego, że są one niskiej jakości. Czy taka jest prawda? Absolutnie. Przez lata w tej kwestii wiele się zmieniło i z roku na rok jest coraz mniej firm, które oferują towary wątpliwej jakości. Są bowiem wypierane przez przedsiębiorców dbających o najwyższe standardy produkcji.

Musisz jednak mieć na uwadze fakt, że jedną z najważniejszych kwestii w imporcie z Chin jest znalezienie dobrego producenta towarów. Warto poświęcić na to trochę czasu i – jeśli trzeba – udać się do Chin, by podczas wizyty nawiązać trwałe relacje biznesowe z dostawcą.

Co Polacy importują z Chin?

Najpopularniejsze towary importowane z Chin to sprzęty RTV i AGD. Są to m.in. smartfony, opaski monitorujące aktywność, roboty odkurzające, kamery sportowe, wideorejestratory, głośniki Bluetooth, słuchawki, ładowarki, kable czy zasilacze. Coraz popularniejsza stają się także rozwiązania z kategorii smart home. Druga kategoria to odzież, obuwie i dodatki, zaś trzecia to dom i wnętrza, czyli meble, tekstylia, oświetlenie, elementy dekoracyjne do wnętrz i ogrodów oraz akcesoria biurowe.

Wśród produktów, które warto importować, znajdują się także:

 • - maszyny i narzędzia,
 • - materiały budowlane,
 • - opakowania,
 • - pojazdy i części motoryzacyjne,
 • - produkty chemiczne,
 • - produkty dla zwierząt,
 • - sprzęty medyczne,
 • - sprzęty ogrodnicze,
 • - wyroby gumowe, skórzane i skóropodobne,
 • - wyroby metalurgiczne,
 • - żywność.

Interesuje Cię import z Chin? Sprawdź również co to jest kod CN!

Aktualności


2023-01-04 12:09:02

Skuteczne wyposażenie przestrzeni magazynowej wymaga profesjonalnego planu. Na samym początku warto zastanowić się nad doborem regałów magazynowych. Nie w każdej hali sprawdzą się te same regały, dlatego trzeba poznać ich podstawowe rodzaje...

Więcej

2022-12-06 12:31:56

Formy wtryskowe cieszą się coraz większą popularnością. Czemu jednak tak się dzieje i co konkretnie za nimi przemawia? Osoby bez większego doświadczenia nie wiedzą, że dzięki starannie dobranym formom wtryskowym można przeprowadzić proces p...

Więcej

2022-11-14 10:30:54

Antresole są coraz częściej wykorzystywane w przestrzeni magazynowej. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ w ten sposób można usprawnić funkcjonowanie całego magazynu i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak jednak korzystać z takich...

Więcej